Wrocław – reportaż ze spaceru

Wrocław w latach międzywojennych należał do największych miast niemieckich. Po XIX-wiecznym boomie urbanistycznym, kiedy wypełnił się zabudową neostylową, wkroczył na nowy etap rozwoju w realiach ówczesnej Republiki Weimarskiej. Na czoło zjawisk architektonicznych wysunął się modernizm, propagowany przez wybitnych przedstawicieli. We Wrocławiu działał Max Berg, autor Hali Stulecia i twórca koncepcji wkomponowania wieżowców w strukturę miasta. Stąd Ernst May, dyrektor spółdzielni mieszkaniowej Schmesische Heimstaette, kierował budową tysięcy domów robotniczych na całym Śląsku. Na wrocławskiej Akademii Sztuki wykładali czołowi niemieccy moderniści: August Endell, Adolf Rading, Hans Scharoun i Heinrich Lauterbach. Zarówno oni, jak i ich uczniowie w znacznym stopniu ukształtowali obraz międzywojennej architektury miasta. 

W ramach spaceru z Panią Edytą Leszczyńską i uczniami  z 2 klasy 2 zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu zwiedziliśmy jego część, skupiając się na samej Hali Stulecia i osiedlu WUWA oraz obiektach położonych na malowniczym Biskupinie. 

Wrocław – galeria zdjęć ze spaceru

Wrocław – reportaż z warsztatu projektowania questów

Trzydniowe warsztaty projektowania gier mobilnych rozpoczęła część merytoryczna, podczas której uczniowie poznali główne zasady projektowania gier oraz zasady działania kreatora ActionTrack. Trener, Arek Łapka, sukcesywnie przedstawił moduły i możliwości narzędzia. Następnie omówiliśmy zdjęcia ze spaceru i architekturę Pawilonu Czterech Kopuł, Hali Stulecia, Fontanny i Pergoli, Hotelu Park (kiedyś hotelu dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych) oraz domów na Biskupinie. Kolejna część zajęć to opracowanie zadań i zagadek, projektowanie ich bezpośrednio w kreatorze i testowanie na telefonach. Warsztaty kończyły wspólne tworzenie trasy questu i testy w terenie.

Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy z partnerem projektu – Fundacją Hala Stulecia. 

Wrocław – premiera questu

Premiera mobilnego questu terenowego MODERNIZM TALKING odbyła się w piątek, 27 września 2024 roku. Quest rozpoczął się się przy iglicy Hali Stulecia, jego zakończenie przed restauracją tarasową. Trasa wiodła wokół Hali Stulecia oraz ulicami Biskupina. 

Dzięki współpracy z Fundacją Good Culture i Fundacją Hali Stulecia, w projekcie wzięli  udział uczniowie z 3 Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Podczas czerwcowych warsztatów poznali kreator ActionTrack, który umożliwia opracowanie trasy i zadań bezpośrednio w przeglądarkach komputerów a następnie uruchomienie questu na telefonach.  Prace projektowe poprzedził spacer z edukatorką, Panią Edytą Leszczyńską. 

Fabuła questu rozpoczyna się przed wejściem do Hali Stulecia, gdzie bohater gry czeka na swoich kolegów, z którymi wybiera się na mecz koszykówki. Zamiast kolegów pojawia się sam budowniczy Hali, czyli Maks Berg, który przekazuje, że od pewnego czasu w niektórych budynkach dzieją się dziwne rzeczy. Pojawiają się zjawy, które wprowadzają w nich chaos: migające światła, nagłe zmiany temperatury czy dziwne odgłosy. To duchy przeszłości, które można pokonać za pomocą Kryształowej Kuli Modernizmu. Wcześniej trzeba ją jednak odnaleźć. Gracz rusza zatem w trasę i wspólnie z Bergiem poszukuje kuli, aby w mieście przywrócić ład i porządek.