Modernizm, nowy styl, który zrywał z historycznymi tradycjami, musiał nad Prosną rywalizować z ustalonymi wzorcami. Prawdziwy rozkwit tego stylu, który ograniczał estetykę i piękno do prostoty, funkcjonalności i dbałości o każdy detal subtelnego wystroju, nastąpił dopiero w latach 30. XX wieku. To wtedy powstały obiekty, które do dziś zachwycają swoją formą.
Licealiści, uczennice i uczniowie z klasy 2 Liceum Plastycznego przyglądali się im w trakcie spaceru z regionalistą, Panem Mateuszem Halakiem. Trasa spaceru prowadziła ulicami miasta do następujących miejsc: Śródmiejska 35, Bankowa 3, Św. Stanisława 9, Piekarska 2b, Zamkowa 18-20, Zamkowa 17. Szczególną uwagę poświęciliśmy fasadom, ponieważ idealnie odzwierciedlają one zmiany, jakie zachodziły w przestrzeni Kalisza 100 lat temu.
Kalisz – galeria zdjęć ze spaceru
Kalisz – reportaż z warsztatu projektowania questów
Ponowne spotkanie z kaliską młodzieżą z Liceum Plastycznego wokół tematu MODERNIZM TALKING, to trzydniowe warsztaty projektowania mobilnych questów, które odbyły się w gościnnych progach partnera projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Warsztaty poprowadziły trenerki Justyna Jakubiec i Sabina Konior.
Plan warsztatów obejmował część merytoryczną, omówienie obiektów poznanych podczas spaceru, projektowanie zadań i testowanie ich na własnych telefonach i w terenie dzięki technologii ActionTrack. Jak twiedzą uczestnicy warsztatów, nie brakowało też kreatywnej nauki:
„Fajne doświadczenie, bo ja osobiście nie miałem doświadczenia z projektowaniem gier i nauczyłem się trochę”.
„Podczas grania poznaje się poboczne uliczki. Wpływa to na zapamiętywanie miasta. Czułam się dobrze wymyślając te zadania”.
„Kamienice, kojarzą się ze współczesną blokową architekturą. Te zbudowane kiedyś są schowane. Dzięki grze staną się bardziej widoczne i ludzie dowiedzą się, że taka a nie inna historia miała tu miejsce”.