11 września wraz z regionalistą, autorem przewodnika „Modern. Szlakiem cieszyńskiej moderny” – Panem Przemysławem Czernkiem – ruszyliśmy na spacer fotograficzny. Poznaliśmy najpiękniejsze budynki przedwojennego modernizmu po polskiej stronie Cieszyna.
Na naszej trasie znalazły się, m.in. wille przy ul. 3 Maja, wille i kamienice przy ul. Marki, wille na ul. Błogoskiej, domy przy ul. Solnej i ul. Żwirki i Wigury. Poznaliśmy też cechy charakterystyczne modernizmu na przykładzie budynku Szpitala Śląskiego oraz domów dla urzędników.
Czy „ornament to zbrodnia„? – zapytaliśmy przedstawicieli młodzieży – uczniów i uczennice z Zespołu Szkół Budowlanych im. Grota Roweckiego. W Cieszynie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie… Ale wróciliśmy do niego na warsztatach projektowania mobilnego questu terenowego.
Partnerem projektu MODERNIZM TALKING w Cieszynie jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Cieszyn – galeria zdjęć ze spaceru
Cieszyn – reportaż z warsztatu projektowania questów
Trzydniowe warsztaty projektowania mobilnych questów odbyły się w dniach 11-13 września 2024 w gościnnych progach Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie. Wzięli w nich udział uczniowie klas 2, o profilu meblarskim. Warsztaty prowadziła trenerka Sabina Konior.
Plan warsztatów obejmował część techniczną – umiejętność projektowania logiki questu i przeniesienia jej na trasę gry w kreatorze Actiontrack oraz etapy i zadania o różnej skali trudności a także część merytoryczną, która obejmowała treści do zadań. Nie zabrakło też testów w terenie, pomimo, że aura nie była sprzyjająca. Uczniom najbardziej podobało się to, że bezpośrednio po opracowaniu zadań w kreatorze ActionTrack mogli zobaczyć efekty swojej pracy w telefonach.
Cieszyn – premiera questu
24 zespoły złożone z uczniów szkół średnich Cieszyna wzięły udział w premierze mobilnego questu terenowego MODERNIZM TALKING zorganizowanego przez Fundację Good Culture przy współudziale Muzeum Miasta Cieszyna – jako partnera projektu.
Fabuła questu rozgrywa się we współczesnym Cieszynie, gdzie gracz, jako fan geocachingu, wyrusza na poszukiwanie nowej skrytki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Po drodze słyszy w radiu komunikat o niepokojących zjawiskach w mieście, takich jak migające światła i dziwne odgłosy dochodzące z modernistycznych budynków. Na miejscu spotyka kustosza Gustawa, który tłumaczy, że zjawy zakłócające spokój miasta mają związek z modernistycznymi budowlami. Zadaniem graczy było odnalezienie 13 części Kryształowej Kuli Modernizmu, a celem przywrócenie ładu i porządku z mieście. W trakcie gry uczestnicy odkrywali historyczne miejsca związane z cieszyńskim modernizmem, takie jak Dom Żołnierza, Szpital Śląski czy Alfreda i Irmy Nohelów, Inżyniera Henryka Reissa, Elizy Niemcowej. Spotykali się także z postaciami związanymi z historią miasta, m.in. z architektami takimi jak Bogdan Krysiewicz i Tadeusz Michejda, którzy odegrali kluczową rolę w kształtowaniu przedwojennej zabudowy miasta.
W trakcie premiery i po jej zakończeniu odbył się warsztat dla nauczycieli z prezentacją scenariusza lekcji histori, historii regionalnej, sztuki czy lekcji wychowaczej lub bibliotecznej z wykorzystaniem questu.