MODERNIZM TALKING

partnerzy i patroni projektu

Partnerzy projektu

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Śląsk 

Śląsk Cieszyński, z jego bogatą historią i zróżnicowaną architekturą, oferuje unikatowe możliwości poznania wielu stylów architektonicznych, w tym modernizmu. Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest instytucją, która znana jest z działalności na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego regionu. Śląskie miasta są domem dla licznych zabytków modernistycznych, które zachwycają swoją formą i funkcjonalnością. Od monumentalnych obiektów użyteczności publicznej, jak choćby charakterystyczny Dom Zdrojowy w Wiśle, po eleganckie kamienice w centrum Bielka-Białej, modernistyczna architektura Śląska Cieszyńskiego stanowi ważny element lokalnej tożsamości i krajobrazu.

Muzeum Miasta Gdyni, fot. Bogna Kociumbas-Kos

Muzeum Miasta Gdyni

Pomorze

Muzeum Miasta Gdynia to wyjątkowe miejsce, które od 2007 roku mieści się w nowoczesnym budynku z jasnego piaskowca. Architektura muzeum nawiązuje do modernistycznych form, które są tak charakterystyczne dla tego miasta. Gdynia, znana z dynamicznego rozwoju gospodarczego, jest również cenionym miejscem przez entuzjastów architektury modernistycznej. Od lat 20. XX wieku, kiedy to rozpoczęła się intensywna rozbudowa miasta, modernizm stał się dominującym stylem w jego krajobrazie urbanistycznym. Śródmieście Gdyni obfituje w budynki o szlachetnej prostocie, funkcjonalizmie i charakterystycznych białych elewacjach. Od kubistycznych kamienic, przez budynki przypominające kształtem okręty, po zabudowę mieszkalną, portową i industrialną – wszystko to tworzy unikalny, modernistyczny krajobraz miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Wielkopolska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka to centrum nowoczesnej aktywności kulturalnej i promocji lokalnego dziedzictwa. Poprzez innowacyjne projekty, takie jak mobilna gra „Śladami Fibigerów”, instytucja angażuje mieszkańców w odkrywanie przeszłości miasta za pośrednictwem interaktywnej platformy. Biblioteka powołała również Społeczne Archiwum Kaliszan, które stanowi bogate źródło wiedzy o Kaliszu i jego mieszkańcach oraz nieocenioną skarbnicę fotografii, dokumentów oraz nagrań audio i wideo dotyczących lokalnej historii i tożsamości. Architektura modernistyczna w Kaliszu, choć mniej znana niż w większych metropoliach Polski, oferuje wyjątkowo ciekawe przykłady projektowania z początku XX wieku, które odzwierciedlają dążenie do nowoczesności i funkcjonalności. Znaczącymi obiektami reprezentującymi architekturę modernistyczną w Kaliszu są między innymi kościół Miłosierdzia Bożego przy ul. Asnyka oraz budynek Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Podkarpacie

Stalowa Wola, powstała w latach 1937-1939, jest wyjątkowym przykładem planowania urbanistycznego i architektonicznego okresu przedwojennego. To jedno z najmłodszych miast wybudowanych w Europie od podstaw w odpowiedzi na potrzeby przemysłu stalowego. Miasto to może pochwalić się wieloma zabytkami w stylu modernistycznym i art deco, na czele z główną siedzibą Dyrekcji Naczelnej Huty. Budynek ten stanowi przykład typowych elementów dla architektury Stalowej Woli, którymi są wykorzystanie klinkierowej cegły oraz geometryzacja brył budynków. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za misję stawia sobie otwieranie współczesnemu odbiorcy przestrzeni do kontaktu z dziedzictwem kultury światowej, narodowej oraz lokalnym dziedzictwem. Poprzez ekspozycje i działania edukacyjne skierowane do różnych grup odbiorców, muzeum zaprasza do odkrywania bogactwa kulturowego, budując mosty między przeszłością a teraźniejszością.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu

Dolny Śląsk

Hala Stulecia, zlokalizowana we Wrocławiu, to wyjątkowy obiekt z początku XX wieku, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który stanowi doskonały przykład architektury modernistycznej. Imponująca kopuła i innowacyjna konstrukcja inżynierska czynią Halę Stulecia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli modernizmu w Polsce. Hala Stulecia nie tylko gości liczne wydarzenia kulturalne i społeczne, ale również aktywnie wspiera edukację i promocję modernizmu jako istotnego elementu dziedzictwa kulturowego. Modernizm we Wrocławiu jest reprezentowany również przez inne projekty Maksa Berga, architekta Hali Stulecia, takie jak budynek dawnej łaźni przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie można zapomnieć o nowatorskiej wystawie WuWA (Wohnung und Werkraum Austellung – „Mieszkanie i Miejsce Pracy”), która zrewolucjonizowała podejście do urbanistyki i projektowania przestrzeni mieszkalnych. Tzw. „Wrocławski Manhattan” oraz Trzonoliniowiec z lat 60. to kolejne przykłady inspirujących konstrukcji, które dodają niepowtarzalnego charakteru wrocławskiej panoramie, łącząc funkcjonalność z awangardowym stylem architektonicznym. Te i inne projekty stanowią nieodłączną część dziedzictwa modernizmu we Wrocławiu, inspirując kolejne pokolenia architektów i mieszkańców miasta

Patroni projektu

Good Books

www.goodbooks.pl

Głównym celem działalności Good Books jest wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce poprzez wprowadzanie innowacji technologicznych, zmianę metod pracy z czytelnikami i użytkownikami bibliotek a także szkolenia. Zespół trenerów składa się z kilkudziesięciu ekspertów w swoich dziedzinach – doświadczonych praktyków i specjalistów.

Jako marka Fundacji Good Culture, Good Books wspiera też  rozwój instytucji kultury i edukacji oraz społeczności lokalne w dostępie do kultury i edukacji.

Architektura-Murator

www.achitektura.muratorplus.pl

Czasopismo „Architektura Murator” specjalizuje się w tematyce architektury i budownictwa.Obejmuje szeroki zakres tematów związanych z projektowaniem, realizacją oraz teorią architektury.

Wydawane jest przez Wydawnictwo Murator i dostarcza artykułów na temat nowoczesnych trendów architektonicznych, analiz projektów, technologii budowlanych, a także zagadnień związanych z urbanistyką.