„MODERNIZM TALKING” to nowoczesny projekt edukacyjny, który ma na celu zaangażowanie młodzieży licealnej w odkrywanie dziedzictwa architektury modernistycznej. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z lokalnymi instytucjami w pięciu polskich miastach: Cieszynie, Gdyni, Kaliszu, Stalowej Woli i Wrocławiu. W działaniach w ramach projektu wykorzystamy nowoczesne technologie, aby rozbudzić w uczestnikach pasję do historii oraz zwiększyć ich świadomość w zakresie znaczenia architektury modernistycznej dla tkanki miejskiej ich „małych ojczyzn”.
O projekcie
W „Modernizm Talking” łączymy pasję do historii z nowoczesnymi metodami edukacyjnymi, tworząc przestrzeń, w której młodzież może nie tylko uczyć się, ale i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu kultury.
Spacery fotograficzne z regionalistami
Każde z miast dostarczy unikalnych kontekstów i przykładów, które pozwolą uczestnikom oraz odbiorcom projektu poznać różnorodność i bogactwo modernizmu w Polsce. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości kulturalnej wśród młodzieży poprzez aktywne uczestnictwo i twórcze zaangażowanie. W ramach „Modernizm Talking” organizujemy serię spacerów fotograficznych z regionalistami, które oferują uczestnikom wyjątkową okazję do zgłębiania historii lokalnej architektury modernizmu. Te spacery stanowią nie tylko formę edukacyjną, ale również inspirują uczestników do własnych kreatywnych interpretacji i dokumentowania napotkanych zjawisk architektonicznych.
Warsztaty tworzenia mobilnych questów
Po etapie spacerów, uczestnicy przystąpią do serii warsztatów, podczas których będą wykorzystywane nowoczesne narzędzia takie jak storytelling i gamifikacja. Celem warsztatów jest stworzenie mobilnych questów przez młodzież, dla młodzieży, co sprawi, że będą one szczególnie atrakcyjne i bliskie doświadczeniom ich rówieśników. Kulminacją każdej lokalnej inicjatywy będzie publiczna premiera questu, która nie tylko umożliwi uczestnikom sprawdzenie nabytych umiejętności i wiedzy, ale również promować będzie aktywne uczestnictwo w kulturze wśród lokalnej społeczności. Te działania mają na celu nie tylko edukację, ale również budowanie więzi między uczestnikami a ich miastami poprzez bezpośrednie zaangażowanie w ich kulturowy krajobraz.
Rozgrywki premierowe
Otwarte rozgrywki premierowe ze szczególnym uwzględnieniem rówieśników autorów questów. Dla najlepszych drużyn przewidziano nagrody.
Po rozgrywkach premierowych udostępnienie questów dla szerokiej publiczności: mieszkańców miast i turystów.
Lekcje pokazowe dla nauczycieli
Projekt „MODERNIZM TALKING” obejmuje również opracowanie scenariuszy lekcji oraz przeprowadzenie lekcji pokazowych dla nauczycieli. Te materiały będą służyć jako wsparcie w podnoszeniu jakości edukacji kulturalnej, umożliwiając nauczycielom efektywne włączanie tematyki związanej z architekturą modernizmu do programów nauczania, co dodatkowo przyczyni się do wzmocnienia edukacyjnych aspektów projektu. Przygotowane scenariusze mają na celu nie tylko przekaz wiedzy, ale również inspirowanie nauczycieli do kreatywnego myślenia o nauczaniu i angażowania uczniów w aktywne odkrywanie dziedzictwa swoich miejscowości.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu.
Dofinansowanie: 132 000 zł
Całkowita wartość: 188 100 zł