MODERNIZM TALKING

edukatorzy i regionaliści

Marta Grdeń

Regionalistka (Stalowa Wola)

Rodowita stalowowolanka, która 20 lat swojego życia spędziła w harcerskim mundurze. Studentka Administracji publicznej w rodzinnym mieście. Certyfikowana przewodniczka miejska zafascynowana unikatową modernistyczną architekturą Stalowej Woli, łączącą w sobie funkcjonalizm i dekoracyjne elementy stylu art deco. Pracuje w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. W wolnym czasie czyta książki, podróżuje i szuka wyjścia z escape roomów. Jej wielką miłością i pasją są zwierzęta oraz seria powieści fantasy o Harrym Potterze. Ciągle czeka na list z Hogwartu…

Joanna Rybak

Edukatorka (Stalowa Wola)

Zauroczona piękną, przedwojenną modernistyczną architekturą Stalowej Woli, wnuczka pionierów miasta, dzieli się swoimi fascynacjami w 10 krótkich filmikach pt. „Z przewodnikiem”. Oprowadza też „na żywo” jako certyfikowany przewodnik miejski. Od lat uczestniczy w projektach regionalnych, zgłębiając i popularyzując dzieje miasta. Obecnie pracuje jako edukator w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. 

Mateusz Halak

Mateusz Halak

Regionalista i edukator (Kalisz)

Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończone dwustopniowe studia o kierunku Ochrona Dóbr Kultury z historią sztuki; od ośmiu lat zatrudniony w instytucjach ściśle powiązanych w naukami pokrewnymi do kierunku ukończonych studiów. Aktualnie zgłębiającym zagadnienia spokrewnione z nauką historii pisma oraz tendencjami w piśmiennictwie w XIX i XX wieku. Realizuję cyklicznie warsztaty nauki kaligrafii, jak również cykl prezentujący maniery piśmiennicze w dokumentach XIX i XX wiecznych, wraz ze szczególnym elementem tychże – ukazaniem sygnatur osób trwale zapisanych w historiografii Polskiej. Pracowałem jako inspektor – konserwator zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Poznaniu jako inspektor ds. zabytków, odbyłem staż jako nauczyciel historii sztuki w Liceum Plastycznym w Kaliszu, pracowałem w trzech muzeach: Dawnym Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie – ordynacji Izabeli Czartoryskiej – Działyńskiej, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a także w Muzeum Okręgowym w Kaliszu. Nauczyciel akademicki w strukturach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Felietonista, dziennikarz w periodyku wydawanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Kultura u Podstaw. Zainteresowany wokół tańca, stylistyki wnętrz pierwszej połowy XIX wieku, stylometrii pisma oraz kuchni gruzińskiej.

Weronika Szerle

Weronika Szerle

Edukatorka (Gdynia)

Historyczka sztuki, kuratorka wystaw, badaczka, edukatorka i tłumaczka architektury, autorka tekstów popularyzatorskich i naukowych oraz wykładów i prelekcji dotyczących historii mody, architektury i dizajnu a także spacerów architektonicznych w ramach gdyńskiego Szlaku Modernizmu, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą modernistycznych wnętrz w Gdyni.

Edyta Leszczyńska

Edyta Leszczyńska

Regionalistka i edukatorka (Wrocław)

Pasjonatka architektury, uwielbiająca pracę zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i dla nich. Od 2013 roku jest związana z Halą Stulecia, jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych we Wrocławiu. Jako współautorka programów edukacyjnych Hali Stulecia, z zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą, inspirując młode pokolenia do odkrywania piękna i wartości architektury. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Ta filozofia przyświeca jej zarówno w pracy zawodowej, jak i w licznych projektach społecznych, w które się angażuje. Poza działalnością w Hali Stulecia, aktywnie pracuje z dziećmi i młodzieżą na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, realizując wiele innowacyjnych programów edukacyjnych, które cechują się kreatywnością i nowatorskim podejściem do nauczania, a ich celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni i umiejętności twórczych.

Przemysław Czernek

Historyk architektury, pasjonat regionu (Cieszyn)

Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem opracowań dotyczących architektury i urbanistyki Bielska-Białej i okolicy.  Autor przewodnika „Śladami Cieszyńskiej Moderny”. Zamiłowany w kulturze starożytnej, bada jej związki ze współczesnością. Urodził się w Bielsku-Białej, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. W czasie studiów w Warszawie dostrzegł, jak wiele ma do zaoferowania jego rodzinne miasto, co skłoniło go do powrotu do Małej Ojczyzny. Związał swoje życie zawodowe i osobiste z Bielskiem-Białą. Oprócz współprowadzenia rodzinnej mikro firmy bierze udział w działaniach na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa architektury modernistycznej Bielska-Białej i jej okolicy. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury w Województwie Śląskim, zajmując się badaniami w tym zakresie.