Aktualności
11-12 września 2024
Modernistyczna Gdynia na warsztat gamifikacji
11 i 12 października 2024 roku wraz z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni będziemy opracowywać elementy mechaniki i zadań do questu o modernistycznych obiektach publicznych Gdyni.
Wspólnie z młodymi projektantami spróbujemy znaleźć klucz do przedwojennej energii miasta i jego twórców: „Kochana Halo, ta hala na odwrocie to dzieło Stefana, którego tu zastaliśmy w doskonałym nastroju” – któraż to Halina była adresatką pocztówki od Stefana i Wacka? (Gdynia Obiecana, G.Piątek, s.276).
Zajęcia poprowadzą Alicja Krawczyńska i Anna Cykman. Warsztaty są kontynuacją współpracy ze III LO oraz Muzeum Miasta Gdyni w ramach realizacji projektu MODERNIZM TALKING.
11 września 2024
Modernistyczne detale centrum Gdyni z Weroniką Szerle.
:11 października 2024 (piątek) o godzinie 13:00 zapraszamy na spacer i zwiedzanie centrum Gdyni z Panią Weroniką Szerle. Start: 10 lutego 24.
Podczas około godzinnego spaceru Pani Weronika przedstawi słuchaczom detale kilku budynków przedwojennej architektury centrum Gdyni. Na spacer nie obowiązują zapisy, nie ma też ograniczeń wiekowych. Osoby niepełnoletnie biorą udział w spacerze pod opieką dorosłych.
30 września 2024
Premiera mobilnego questu „Dziennik Inżyniera” w Stalowej Woli.
Fabuła gry rozgrywa się w stalowej Woli w 1939 roku. Gracz jest synem inżyniera. Zaniepokojony dłuższą nieobecnością ojca, postanawia pójść do jego biura. Po drodze zauważa, że miasto jest dziwnie ciche. Budynki, które zawsze były pełne życia, emanują tajemniczością, jakby zatrzymał się w nich czas. Gdy dociera do biura, odkrywa, że nikogo tam nie ma. Znajduje za to dziennik swojego ojca. Ostatni zapis „Dziennika inżyniera” brzmi:
„Atmosfera jest dziwnie ciężka. Coś złowrogiego wisi w powietrzu. W budynkach dzieje się coś dziwnego – migające światła, przerażający chłód i niepokojące dźwięki. Odkryłem, że kluczem do przywrócenia spokoju jest scalenie stalowego ogniwa, które jest częścią modernistycznego projektu architektonicznego naszego miasta. To ogniwo, symbol innowacji i postępu, zostało rozdzielone na kilka fragmentów, które są teraz rozproszone i strzeżone przez złowrogie istoty.”
Gracz uzbrojony w dziennik ojca oraz kompas wyrusza na misję. Jego celem jest odnalezienie i scalenie fragmentów stalowego ogniwa, aby przywrócić spokój w mieście, pozwalając odejść duchom. Każde spotkanie z duchem stanowi wyzwanie, ale dzięki wskazówkom ojca zapisanych w dzienniku jest nadzieja, aby zaprowadzić spokój w mieście.
27 września 2024
Premiera mobilnego questu we Wrocławiu
Wrocławska premiera questu MODERNIZM TALKING odbędzie się 27 września 2024 roku, w godzinach 11:00-13:00. Quest rozpoczyna się przy iglicy Hali Stulecia, jego zakończenie zaplanowano przed restauracją tarasową.
Quest rozpoczyna się przed wejściem do Hali Stulecia, gdzie bohater gry czeka na swoich kolegów, z którymi wybiera się na mecz koszykówki. Zamiast kolegów pojawia się sam budowniczy Hali, czyli Maks Berg, który przekazuje, że od pewnego czasu w niektórych budynkach dzieją się dziwne rzeczy. Pojawiają się zjawy, które wprowadzają w nich chaos: migające światła, nagłe zmiany temperatury czy dziwne odgłosy. To duchy przeszłości, które można pokonać za pomocą Kryształowej Kuli Modernizmu. Wcześniej trzeba ją jednak odnaleźć. Gracz rusza zatem w trasę i wspólnie z Bergiem poszukuje kuli, aby w mieście przywrócić ład i porządek
Trasa wiedzie ulicami Biskupina, czas przejścia około 70-80 minut. Początek gry jest liniowy (ok 50 minut), a później gracze samodzielnie decydują o kolejności odwiedzenia poszczególnych punktów. Do rozgrywki premierowej zapraszamy młodzież ostatnich klas szkoły podstawowej oraz licealistów. Trzy zespoły z najwyższą punktacją otrzymają nagrody – bilety do kina, a pozostali uczestnicy rozgrywki premierowej – upominki.
Quest został zaprojektowany przy współudziale młodzieży z klasy 3 Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu, a prace projektowe poprzedził spacer z edukatorką, Panią Edytą Leszczyńską.
25 września 2024
Premiera mobilnego questu w Kaliszu
O termometrach na klatkach schodowych, przestrzeni do życia oraz architektonicznych potyczkach starego i nowego.
Fundacja Good Culture wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, zapraszają na premierę mobilnego questu terenowego MODERNIZM TALKING. Premiera odbędzie się 25 września 2024 roku, w godzinach 11:00-13:00. Quest rozpoczyna się na Rynku, jego zakończenie zaplanowano w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej, plac Jana Pawła II 9. Do rozgrywki premierowej zapraszamy młodzież ostatnich klas szkoły podstawowej oraz licealistów. Trzy zespoły z najwyższą punktacją otrzymają nagrody – bilety do kina, a pozostali uczestnicy rozgrywki premierowej – upominki.
Mobilny quest terenowy „MODERNIZM TALKING” przypomina znane “Pokemon GO”. Gracze poruszają się od punktu rozwiązując zadania dotyczące architektury modernistycznej przedwojennego Kalisza. Innowacyjność questu polega polega na połączeniu fabuły, dopasowanej do percepcji młodzieży i mechaniki, które łącznie budują zaangażowanie graczy. Trasa wiedzie ulicami Kalisza, czas przejścia około 70-80 minut. Quest został zaprojektowany przy współudziale młodzieży z Liceum Plastycznego w Kaliszu, a prace projektowe poprzedził spacer z regionalistą Panem Mateuszem Halakiem.
Fabuła questu rozgrywa się w współczesnym Kaliszu, który staje w obliczu zagrożenia ze strony nadprzyrodzonych istot. Otóż, w całym mieście rozbrzmiewają złowrogie odgłosy, wzbudzające strach wśród mieszkańców. Okazuje się, że w modernistycznych budynkach zjawy ukryły różne artefakty. Wprowadzając chaos w porządek architektoniczny miasta i tychże budynków, naruszyły tym samym ich prostotę i funkcjonalność – nadrzędne cechy modernizmu.
Gracz uzbrojony w faktograf, detektor mrocznej energii oraz mapy Kalisza, wyrusza na misję. Jego celem jest odnalezienie i zneutralizowanie co najmniej sześciu z dziewięciu fragmentów Kryształowej Kuli Modernizmu. Aby to osiągnąć, musi zbierać informacje i rozwiązywać zagadki, które czekają na niego w poszczególnych budynkach. Czy uda mu się ochronić styl, przywrócić rytm, ład i porządek kaliskich kamienic oraz ochronić mieszkańców przed złowrogimi przybyszami? Historia pokaże…
11-13 września 2024
Warsztaty projektowania mobilnego questu w Cieszynie
„Dzieło architektury bynajmniej nie jest osobistą sprawą artysty, lecz sprawą społeczną – zaspokaja ono pewne potrzeby. Wówczas, gdy artysta nie jest zobowiązany tłumaczyć się nikomu – architekt podlega przepisom i prawom” (A. Loos)
Celem projektu MODERNIZM TALKING jest przybliżenie idei modernizmu – wciąż żywych w cieszyńskich willach i budynkach, które zachwycają i funkcjonalnością i pięknem. Warsztaty projektowania mobilnego questu w Cieszynie odbędą się w Zespole Szkół Budowlanych im. Grota Roweckiego w dniach 11, 12 i 13 września 2024. Poprowadzi je Pani Sabina Konior.
11 września 2024
Projekt MODERNIZM TALKING startuje w Cieszynie – spacer z regionalistą
Partnerem projektu MODERNIZM TALKING w Cieszynie jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Grota Roweckiego.
11 września wraz z regionalistą, autorem przewodnika „Modern. Szlakiem cieszyńskiej moderny” – Panem Przemysławem Czernkiem – ruszymy na spacer fotograficzny, podczas którego poznamy najpiękniejsze budynki przedwojennego modernizmu po polskiej stronie Cieszyna.
4,5,6 września 2024
Wracamy po wakacyjnej przerwie – warsztaty projektowania mobilnych questów terenowych w Stalowej Woli
Już w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego – 4, 5 i 6 września 2024 , przy współpracy z Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego odbędą się warsztaty projektowania mobilnych questów. Wezmą w nich udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej a poprowadzi Pani Sabina Konior.
W części technicznej uczniowie poznają fińskie narzędzie do projektowania gier – ActionTrack. W części merytorycznej, młodzi projektanci będą opracowywać wątki fabularne, mechanikę gry, a przy przy wsparciu Pań edukatorek Joanny Rybak i Marty Grdeń, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Stalowa Wola jest jak Dubaj?.
13, 14, 20 czerwca 2024
Warsztaty projektowania mobilnych questów terenowych w Kaliszu
Ponowne spotkanie z kaliską młodzieżą z Liceum Plastycznego wokół tematu MODERNIZM TALKING, to trzydniowe warsztaty projektowania mobilnych questów, które odbędą się w gościnnych prograch partnera projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Warsztaty poprowadzą trenerki Justyna Jakubiec i Sabina Konior.
Plan warsztatów obejmuje nie tylko kreatywną zabawę podczas opracowywania zadań do questu, ale także bezpośrednie testowanie ich na własnych telefonach i w terenie dzięki technologii ActionTrack. Nie zabraknie również części merytorycznej o moderniźmie, za opracowanie, której odpowiada regionalista Pan Mateusz Halak.
4,5,6 września 2024
Wracamy po wakacyjnej przerwie – warsztaty projektowania mobilnych questów terenowych w Stalowej Woli
Już w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego – 4, 5 i 6 września 2024 , przy współpracy z Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego odbędą się warsztaty projektowania mobilnych questów. Wezmą w nich udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej a poprowadzi Pani Sabina Konior.
W części technicznej uczniowie poznają fińskie narzędzie do projektowania gier – ActionTrack. W części merytorycznej, młodzi projektanci będą opracowywać wątki fabularne, mechanikę gry, a przy przy wsparciu Pań edukatorek Joanny Rybak i Marty Grdeń, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Stalowa Wola jest jak Dubaj?.
13, 14, 20 czerwca 2024
Warsztaty projektowania mobilnych questów terenowych w Kaliszu
Ponowne spotkanie z kaliską młodzieżą z Liceum Plastycznego wokół tematu MODERNIZM TALKING, to trzydniowe warsztaty projektowania mobilnych questów, które odbędą się w gościnnych prograch partnera projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Warsztaty poprowadzą trenerki Justyna Jakubiec i Sabina Konior.
Plan warsztatów obejmuje nie tylko kreatywną zabawę podczas opracowywania zadań do questu, ale także bezpośrednie testowanie ich na własnych telefonach i w terenie dzięki technologii ActionTrack. Nie zabraknie również części merytorycznej o moderniźmie, za opracowanie, której odpowiada regionalista Pan Mateusz Halak.
13 czerwca 2024
Spacer śladami modernizmu w Stalowej Woli
Kolejny ze spacerów, którego celem jest przybliżenie perełek architektury modernizmu odbędzie się 13 czerca w Stalowej Woli. Naszym przewodnikiem będzie Pani Joanna Rybak, edukatorka i regionalistka z Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego oddziału Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Spacer rozpoczyna się o godzinie 10:00, przy hotelu Hutnik, a głównym odbiorcą spaceru będzie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej.
11, 12, 14 czerwca 2024
Warszaty projektowania questów mobilnych we Wrocławiu
W dniach 11, 12 i 14 czerwca odbędą się warsztaty projektowania questów mobilnych. Weźmie w nich udział młodzież z 2 klasy zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Trzyniodniowe warsztaty obejmują poznanie kreatora Action Track, opracowanie trasy, opracowanie zadań i tesowanie questu. W trakcie warsztatów zostanie wykorzystana dokumentacja fotograficzna ze spaceru z Panią Edytą Leszczyńską. Warsztaty prowadzi Arkadiusz Łapka – trener i edukator, były bibliotekarz i nauczyciel, pasjonat nowinek technologicznych.
10 czerwca 2024
Śladami modernizmu we Wrocławiu – spacer z młodzieżą
Wraz z Fundacją Hala Stulecia i edukatorką Panią Edytą Leszczyńską, Fundacja Good Culture organizuje spacer śladami modernizmu dla młodzieży z zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Wydarzenie zaplanowano na 10 czerwca. Początek o godzinie 10:00 przy Hali Stulecia. Trasa będzie prowadziła przede wszystkim wśród ulic i Parków wrocławskiego Biskupina i Sępolna a w trakcie spaceru młodzież będzie miała okazję zrobić fotografie odwiedzanych obiektów.
29 maja 2024
Śladami modernizmu w Gdyni – spacer z młodzieżą
Fundacja Good Culture i Muzeum Miasta Gdyni organizuje spacer śladami modernistycznych obiektów Gdyni. W spacerze weźmie udział młodzież z 3 Liceum Ogólnokształcego a poprowadzi go Pani Weronika Szerle – edukatorka, regionalistka. Wydarzenie zaplanowano na 29 maja od godziny 13.15. Spacer rozpoczyna się przy Liceum a kończy przy Dworcu PKP Gdynia Główna. W trakcie spaceru powstanie dokumentacja fotograficzna obiektów i detali.
10 maja 2024
Spacer historyczny śladami przedwojennego modernizmu w Kaliszu
Fundacja Good Culture i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zapraszają na spacer historyczny śladami przedwojennego modernizmu w Kaliszu. Spotkanie ma na celu pokazanie, jak modernizm kształtował się poprzez formę i funkcję, wpisując nową architekturę w miejski krajobraz. W trakcie spaceru powstanie również dokumentacja fotograficzna obiektów i detali. Wydarzenie, prowadzone przez Pana Mateusza Halaka, odbędzie się 16 maja 2024 r., w godzinach 11:00 – 13:30. W spacerze weźmie udział młodzież z Liceum Plastycznego, ale jest ono otwarte również dla wszystkich chętnych.
8 kwietnia 2024
Projekt „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” otrzymał dofinansowanie
Projekt „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” otrzymał dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z programu „Edukacja kulturalna”.
Rozpoczynamy działania, zmierzające do zaproszenia młodzieży licealnej w 5 polskich miastach do wspólnej podróży po świecie modernizmu poprzez spacery fotograficzne oraz warsztaty tworzenia mobilnych questów. Będziemy regularnie informować o postępach w realizacji projektu oraz udostępniać informacje o kolejnych jego etapach.
Zapraszamy do śledzenia aktualności, aby być na bieżąco z wydarzeniami projektu „MODERNIZM TALKING”! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o założeniach projektu, przejdź do strony O PROJEKCIE.